Historia

„ABW SUPERBRUK” Sp. z o.o.jest firmą o wieloletnim doświadczeniu w branży związanej z drogownictwem. Od 1992 roku zajmuje się produkcją betonowych elementów wibroprasowanych, a od 1995 roku wykonuje nawierzchnie drogowe z materiałów własnej produkcji.Jesteśmy największym w regionie producentem kostki brukowej.
W związku z rosnącym zainteresowaniem wyrobami firmy w 1999 roku dokonano modernizacji zakładu i uruchomiono drugą linię produkcyjną, a w 2005 r. trzecią zaś w 2010 r. czwartą. Nowe maszyny wibroprasujące Multimat pochodzą od najlepszego światowego producenta – firmy HESS Group, a system produkcji kontrolowany jest komputerowo, zapewniając pełną powtarzalność parametrów jakościowych.

Firma obecnie

"ABW Superbruk" Sp. z o. o. pragnie zaoferować wyroby najwyższej jakości w bogatym wyborze kształtów i kolorów. Mocne, trwałe i odporne. Dzięki komputeryzacji procesów technologicznych, zastosowaniu wysokiej klasy składników i jednoczesnym stałym mikrofalowym kontrolowaniu wilgotności betonu nasz asortyment spełnia normy europejskie.

Duże zainteresowanie i zaufanie "ABW Superbruk" Sp. z o. o. zyskuje dzięki przeprowadzaniu bieżących badań w ramach zakładowej kontroli produkcji przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku - Laboratorium drogowe w Kleosinie. W związku z tym wszystkie produkowane materiały betonowe posiadają znak CE i spełniają europejskie normy budowlane.

ABW Superbruk" Sp. z o. o. udziela wieloletniej gwarancji na swoje wyroby, a także świadczy usługi w zakresie układania nawierzchni.

Porady

Informacje i praktyczne porady

Wykwity wapienne
Na kostce brukowej mogą pojawić się przebarwienia w postaci jasnych plam i szarych nalotów. Ich tworzenie nie wynika ani z błędów produkcyjnych, ani tez z niewłaściwej ilości barwników. Wprost przeciwnie – można stwierdzić, że obecność nalotów jest jednym z elementów potwierdzających prawidłowość procesu wytwarzania kostki. Wykwity wapienne są efektem naturalnych procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych. Bezpośredni wpływ na powstawanie wykwitów wywiera wodorotlenek wapnia tworzący się w procesie hydratacji cementu. Na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg) wykwity po pewnym czasie ulegają zmyciu i znikają zupełnie. Badania i obserwacje wykazały, że okres ten wynosi maksymalnie 2 lata. Zgodnie z europejską normą PN-EN 1338 „ewentualne wykwity nie mają szkodliwego wpływu na właściwości użytkowe kostek brukowych i nie są uważane za istotne”, w związku z tym nie podlegają reklamacji.

Różnice w kolorze
Możliwe są również odchylenia w barwie poszczególnych kostek oraz drobne różnice strukturalne na ich powierzchni, spowodowane różnorodnością uziarnienia piasku. Tak więc kolorowe kostki w niewielkim stopniu mogą zmieniać zabarwienie i nie da się tego uniknąć. Dlatego przy układaniu nawierzchni należy brać kostki z różnych (przynajmniej trzech) palet, aby mieszać je ze sobą.

Różnice wymiarów
Wszystkie produkowane elementy zachowują odpowiednie parametry jakościowe, które mieszczą się w tolerancji wymiarowej określonej w normach: PN-EN 1338 (kostka brukowa), PN-EN 1339 (płyty brukowe), PN-EN 1340 (krawężniki betonowe). Prawidłowa technologia budowy i układania powierzchni z kostki betonowej gwarantuje, że minimalne różnice wymiarów po zakończeniu prac są niewidoczne.

Jak wybrać kostkę brukową?
Kostkę brukową wybieramy następująco:- grubość 4 cm: ruch pieszych (przydomowe chodniki, tarasy) - grubość 6 cm: ruch pieszych oraz dla nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów mechanicznych do 3,5t - grubość 8 cm: większy ruch samochodów osobowych, ciężarowych i innych ciężkich pojazdów.

Usługi

Informacje o oferowanych usługach

„ABW SUPERBRUK” Sp. z o.o. od 1995 roku świadczy usługi z zakresu nawierzchni drogowych z materiałów własnej produkcji. Jedną z podstawowych działalności firmy są roboty drogowo – brukarskie.

Nasze usługi wykonujemy dla: gmin, urzędów, spółdzielni mieszkaniowych oraz prywatnych inwestorów. Są to ulice, drogi dojazdowe, place, parkingi, ciągi pieszo - jezdne, ścieżki rowerowe itp., gdzie stosujemy elementy wibroprasowane własnej produkcji.
Firmom oraz odbiorcom indywidualnm wykonujemy prace brukarskie wg otrzymanych projektów lub własnych propozycji z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań Klienta.

Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do prowadzenia robót drogowych oraz wyspecjalizowaną kadrą o wysokich kwalifikacjach, która potrafisprostać wszystkim zamówieniom, gustom i oczekiwaniom Klienta.
W dziale drogowym pracuje ok. 70 osób.

Od lat współpracujemy z największymi firmami budowlanymi: MARKBUD, ANCORT, BIRKBUD, POLBUD, UNIBEP, KOMBINAT BUDOWLANY.
Udzielamy i dotrzymujemy długoletnich gwarancji na materiały jak również na wykonane roboty drogowe. Przykładowe inwestycje wykonane przez Naszą firmę:

 • parking przy Telekomunikacji Polskiej S.A. ul. Cieszyńska
 • kompleksowa realizacja robót drogowych oraz ukształtowanie terenu w ramach budowy Sądu Rejonowego, Prokurator Rejonowy w Białymstoku ul. Mickiewicza
 • drogi, place manewrowe, parkingi, chodniki przy Zakładach Przetwórstwa Mięsnego MISPOL w Suwałkach
 • nawierzchnia przy salonie Mercedesa ul. Narodowych Sił Zbrojnych w Białymstoku
 • nawierzchnie na osiedlu KTBS w Białymstoku
 • roboty drogowe przy Urzędzie Celnym w Białymstoku, Suwałkach i Łomży
 • place, parkingi i drogi dojazdowe do budynku Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku
 • parkingi, chodniki, drogi przy pawilonie Lidl w Bielsku Podlaskim
 • parkingi, drogi manewrowe, chodniki – Zakład Produkcji Mebli „Furnel” w Hajnówce
 • roboty związane z wykonaniem nawierzchni ul. Baczyńskiego w Kleosinie, ul. Niewodnickiej w Księżynie, ul. Podleśnej w Hryniewiczach
 • nawierzchnia dróg, chodników na terenie krytej ujeżdżalni koni przy Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu
 • nawierzchnie ulic w mieście Białystok: Korzeniowskiego, Staffa, Tęczowa, Zdrojowa, Cisowa, Klonowa, Dojnowska, Mokra, Modlińska, Słoweńska itd.

Nasza wiedza, doświadczenie oraz rzetelność pozwoli Państwu na spełnienie Waszych oczekiwań w doborze materiałów jak i w pełni zadowoli wykonanie powierzonej inwestycji.

Kontakt

ABW Superbruk Sp. z o.o.
Hryniewicze 75/5
16-061 Juchnowiec Kościelny

Wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy KRS,
pod numerem KRS 0000128696,
kapitał zakładowy 9.951.000,00,
NIP 966-16-22-789,
REGON 052130430

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. (085) 745 40 28
fax. (085) 745 40 31

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek 7.00 - 15.00
Sobota 7.00- 13.00 (w sezonie produkcyjnym)

Informacje techniczne

 

 

 

KOSTKI ŁATWIEJSZE W PIELĘGNACJI…
Nawierzchnie betonowe, przeznaczone do użytkowania zewnętrznego, narażone są na działanie wielu niszczących czynników środowiskowych. Aby mogły zachować estetyczny wygląd na długie lata, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Starając się zapewnić naszym klientom najwyższą jakość oferowanych wyrobów, rozpoczęliśmy proces pielęgnacji na etapie produkcji. W celu zapobiegania wnikaniu wody w głąb struktury materiałów poddajemy naszą mieszankę betonową specjalnej obróbce zwanej hydrofobizacją. Hydrofobizacja – nanotechnologia na poziomie molekularnym zamykająca kapilary. Podczas hydrofobizacji pory i kapilary nie zostają wypełnione, a jedynie ich ścianki wewnętrzne zostają powleczone preparatem. Mieszanka betonowa zostaje wzbogacona odpowiednimi środkami chemicznymi uszczelniającymi jej strukturę. W wyniku zastosowania tego rozwiązania technologicznego otrzymujemy produkty ze znacznie zredukowaną naturalną tendencją do wchłaniania wilgoci z otoczenia. Wygląd zewnętrzny powierzchni betonu pozostaje niezmieniony, a przepuszczalność pary wodnej nie jest ograniczona.

Hydrofobizacja utrzymuje wodę w postaci płynnej na powierzchni kostki, dzięki czemu ograniczone jest wnikanie rozpuszczonych oraz szkodliwych dla trwałości konstrukcji związków chemicznych takich jak: chlorki, siarczany, azotany. Hydrofobizacja zwiększa odporność na działanie promieni UV, związki soli, kwaśne deszcze, detergenty. Zmniejsza lub likwiduje tzw. wykwity wapienne. Stanowi barierę dla grzybów, pleśni i mikroorganizmów. Utrudnia wnikanie brudu i zanieczyszczeń. Przedłuża żywotność elementów betonowych.

SUPER KOSTKI
Kostki SUPER to kostki poddane obróbce mechanicznej poprzez odsłonięcie kamyczków w górnej warstwie. Nasze wyroby, dodatkowo w procesie produkcji, wzmacniane domieszkami uszczelniającymi, wykazują bardzo niską nasiąkliwość a tym samym wysoką wytrzymałość.

KOSTKI ANTYKOWANE
Dojrzałe kostki, które są poddane obróbce. Poprzez obijanie ich krawędzi, uzyskujemy kostkę antykowaną.

KOSTKI STARE MIASTO
Kostki poddane obróbce dzięki technologii mechanicznego postarzania.

KOSTKI SATYNA
Kostki, których górna powierzchnia została poddana wygładzeniu.

EKOLOGICZNY CEMENT TioCem®
Chcąc przyczynić się do ochrony środowiska w naszym regionie proponujemy Państwu wyroby, które na specjalne zamówienie mogą zostać produkowane z użyciem nowoczesnych, fotokatalitycznych materiałów budowlanych TX Active. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa przyszedł czas na to, aby w dobie nieustannie postępującej urbanizacji zwrócić szczególną uwagę na aspekt ekologiczny budownictwa. W tym celu powstało nowe, innowacyjne rozwiązanie w produkcji betonu.
Sekretem jest zaawansowany technologicznie cement TioCem, który ma właściwości ekologiczne dzięki zawartości fotokatalizatora (dwutlenek tytanu TiO2). Substancja ta aktywnie wpływa na poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszanie stężenia tlenków azotu (NOx) pochodzących ze spalin samochodowych. Odbywa się to poprzez utlenianie szkodliwych tlenków do neutralnych jonów azotanowych (NO3), przy pomocy promieni UV. Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona przez niezależne ośrodki badawcze (CNR, ARPA, IspraResearchCenter). Dodatkowo wyroby betonowe wykonane przy użyciu tej technologii zachowują walory estetyczne przez długi czas dzięki właściwościom samooczyszczającym. Fotokatalizator pod wpływem światła słonecznego powoduje utlenianie substancji organicznych powodując, że łatwo zostają zmywane przez mechaniczne zraszanie wodą lub deszcz.
Według producenta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo i sprawdzić się zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach turystycznych, gdzie duże betonowe powierzchnie (chodniki, ścieżki rowerowe, place i skwery) mogłyby przyczyniać się do oczyszczania powietrza i zwiększania atrakcyjności regionu.

WYKWITY WAPIENNE
Na kostce brukowej mogą pojawić się przebarwienia w postaci jasnych plam i szarych nalotów. Ich tworzenie nie wynika ani z błędów produkcyjnych, ani też z niewłaściwej jakości barwników. Wprost przeciwnie – można stwierdzić, że obecność nalotów jest jednym z elementów potwierdzających prawidłowość procesu wytwarzania kostki.
Wykwity wapienne są efektem naturalnych procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Bezpośredni wpływ na powstawanie wykwitów wywiera wodorotlenek wapnia tworzący się w procesie hydratacji cementu. Na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg) wykwity po pewnym czasie ulegają zmyciu i znikają zupełnie. Badania i obserwacje wykazały, że okres ten wynosi maksymalnie 2 lata. Zgodnie z europejską normą PN-EN 1338 “ewentualne wykwity nie mają szkodliwego wpływu na właściwości użytkowe kostek brukowych i nie są uważane za istotne”, w związku z tym nie podlegają reklamacji.

RÓŻNICE W KOLORZE
Możliwe są również odchylenia w barwie poszczególnych kostek oraz drobne różnice strukturalne na ich powierzchni, spowodowane różnorodnością uziarnienia piasku. Tak więc kolorowe kostki w niewielkim stopniu mogą zmieniać zabarwienie i nie da się tego uniknąć. Dlatego przy układaniu nawierzchni należy brać kostki z różnych (przynajmniej trzech) palet, aby mieszać je ze sobą.

RÓŻNICE WYMIARÓW
Wszystkie produkowane elementy zachowują odpowiednie parametry jakościowe, które mieszczą się w tolerancji wymiarowej określonej w normach: PN-EN 1338 (kostka brukowa), PN-EN 1339 (płyty brukowe), PN-EN 1340 (krawężniki betonowe). Prawidłowa technologia budowy i układania nawierzchni z kostki betonowej gwarantuje, że minimalne różnice wymiarów po zakończeniu prac są niewidoczne.

MATERIAŁY FIRMY ABW SUPERBUK SP. Z O.O. SĄ ZGODNE Z NORMAMI:
• PN-EN 1338, PN-EN 1339, PN-EN 1340, PN-EN 13198:2005.